2023-as program

A rendezvény időpontja: 2023. február 24-26. Helyszín: Szeged, Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ (SZTE TIK, 6722. Szeged, Ady tér 10.)

Megnyitó plenáris

Áhitat

Stressz és a Biblia

Még el sem indult, de már kiégett

Hogyan érinthet Téged is fiatalként a kiégés? Mi segíthet, ha már nyakig benne vagy? Keressük együtt a kiutat!

Lángnyelvek a láthatáron! Kiégés A-tól Z-ig

Közösen lerántjuk a leplet erről a sunyi, életmegrontó jelenségről. Vigyázat, égetően fontos téma!

Jól bánni a stresszel? Az „üss vagy fuss” világán túl

A stressz körülvesz és mindenhova követ, az új cél, hogy jobban együtt tudjunk élni vele. Gondoljuk újra a stresszhez fűződő viszonyunkat.

Veszélyben az életed!? – a nyomot hagyó stressz

„Fiatal vagyok és egészséges. Az alvás a gyengéknek való. Bírom a strapát. A betegség engem úgysem érint.” Stressz? Csak egy kicsit kifáradunk és fáj a fejünk… De mit számít ez? Úgyis kipihenjük majd hétvégén, mintha mi sem történt volna. Miért fontos egy fiatalnak, hogy megismerje a hosszú távú stressz élettani hatásait? Ezt fogjuk feltárni az előadásban!

Keresztényként kiégni

Beszélgetés a stresszről, kiégésről, azok Bibliai, lelki, testi vonatkozásairól az este előadóival.

Délelőtti plenáris

Lobbimentes környezetvédelem

A PC társadalom része lett a környezetvédelem, így egyre több az önjelölt környezetvédő, akik eléggé megbolygathatják a tudásunkat. Sokszor túl derűs vagy éppen katasztrofikus képetfestve elénk. Képes vajh a környezet megvédeni önmagát (magunktól)?

Oldás és megoldás

Amikor érezzük, hogy betelt a pohár vagy lemerült az akku, általában a menekülőutakat keressük. De milyen jó, hogy Isten nem menekülőutakban, hanem megoldásban gondolkodik. Nekünk ezt tanulni kell, mert az oldásnál minden esetben jobb a megoldás!

Stressz KRESZ – biblikusan

Mit jelent a stressz a hétköznapokban? Mire hív Isten bennünket a mai nyughatatlan világban? Hogyan segít az életmódunk azt elérni?

Gyógyító vagy mérgező hit

Sztereotípiákkal egyszerűsítjük az életet, hogy ha nem muszáj, ne gondolkozzunk túl sokat. A hitnek ereje van, a hit gyógyít, a hit mindent kibír, hittel a rossz is jó … és így tovább. A kiégés az első falnak ütközés, ami figyelmeztet, hogy a lelki élet nemcsak a megoldások kulcsa lehet, hanem a kudarcok okozója is…

I. szekció - Szex-stressz

Szex-stressz

Hogyan lesz egy erőforrásnak szánt ajándékból gyógyulásra szoruló tünetegyüttes? Mi a szex eredeti rendeltetése? Hogyan függ össze egymással a stressz és a szex? Mi okoz stresszt a házasság előtt és mi a házasságban? Stresszmentes szexuális élet, vagy szexmentes stresszélet? Nyíltan, őszintén, szókimondón.

Fogamzásgátlás – a tervezés lehetősége

A nem kívánt terhességek megelőzési formái évezredek óta foglalkoztatják az emberiséget. Ma már számos korszerű születésszabályozó eszköz elérhető, melyek biztosítják a családtervezés szabadságát. Hogyan működnek? Kinek, melyik a megfelelő módszer? Mellékhatások? – előadásomban többek között ezekre a kérdésekre kaphattok válaszokat.

Abortusz

Abortusz – a leginkább elfojtott veszteség? Nem csak nőket érint? Van mentség az abortuszra? Mi az egyház álláspontja? Mit mond a Biblia?

Szex-stressz

Beszélgetés a szexualitásról, fogamzásgátlásról és az abortusz kérdéséről a szekció előadóival.

II. szekció - Oldó-szerek

Szorongásoldás szerhasználattal: cseberből vederbe

A szorongásoldás egyik könnyű és gyors megoldásának tűnik a gyógyszerek, alkohol, illegális szerek, dohánytermékek (újabban e-cigaretta) használata. Az előadásban röviden felvázoljuk, hogy a szerhasználat miért segít a szorongásban, és ugyanakkor mégis miért nem oldja meg a pszichés nehézségeket. Külön kitérünk az e-cigaretta kockázataira és az életmód szorongáscsökkentő szerepére.

Az alkohol – ígér, ad vagy elvesz?

Az előadás során elsősorban nem a szerhasználat káros hatásairól szeretnék együtt gondolkodni, hanem arról, hogy az alkohol mit ígér, mit ad és mit vehet el? A célom az, hogy a rendelkezésemre álló idő alatt olyan információkat tudjak átadni és olyan kérdéseket tegyek fel, amik segíthetik az azonosulási pontok megtalálását a témával kapcsolatban és alapot adhatnak egy jó fórumbeszélgetésre. A következő kérdésekre számíthattok: Tényleg a teljes absztinencia az egészséges magatartás? Játszik-e bármilyen szerepet az életemben az alkohol? Mit kezdjek a kortárs nyomással? Van-e a családomban vagy a baráti körömben aktív szerhasználó? Mit kezdjek a helyzettel?

VALLÁSFÜGGŐSÉG! És az meg mi?

A vallásfüggőség (religious dependence) jelenségére 2011-ben, nagyjából 12 éve figyeltek fel. A rövid előadásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat: Miért okozhat a vallás függőséget? Hogyan alakul ki a vallásfüggőség? Hogyan lehet észrevenni, ha valaki vallásfüggő?

Oldó-szerek

Beszélgetés a függőségekről, szorongásoldás módszerekről, valamint a vallásosságban megjelenő szélsőségekről a szekció előadóival.

III. szekció - Depresszió

Hit és depresszió

Lehetséges a depresszió ha van hit? Segít a hit a depressziós megbetegedésekben? A reménytelenség, mint a depresszió egyik tünete fennállhat a hívő embereknél? Napjainkban a hangulati betegségek egyre elterjedtebbek, nehéz mindig és mindenben egyensúlyt találni, vagy önmagunk hangulati nívóját emelni, ha a körülmények nem segítenek ebben. Hogyan találjuk meg a szükséges énerőt és miként közelítsük meg a problémás, lelkileg traumatizáló élethelyzeteket? Erre keressük a válaszokat.

the Presszió – Nyomás alatt

Mi a különbség mosoly és mosoly között ? Milyen tényezők járulhatnak hozzá, hogy egyre több fiatalt érint a depresszió? Mit tehetek én mint érintett / mint barát?

Depresszió

Beszélgetés a depresszióról a szekció előadóival.

Délutáni fórumbeszélgetés

Minden az alkoholról

Kerekasztal beszélgetés az alkoholfogyasztás testi-lelki hatásairól. A beszélgetésben részt vesznek: Dr. Gáspár Róbert, Dr. Hites Benjamin, Horváth Gábor, Bodolai Zoltán, Dr. Ősz-Farkas Ernő, Dr. Szemenyei Gabriella, Dr. Portik Szilárd.